Pomyśl przez chwilę ile projektów nie doczekało się swojej realizacji, bo ktoś chciał to jeszcze dopracować? Ile okazji na świetny biznes czy lepszą pracę przeszło bez echa, bo ktoś nie był gotowy na zmiany? Ile razy Ty sama postanawiałaś, że od jutra wszystko zmienisz.

Ile kobiet codziennie łamie dane sobie słowo, bo magiczny dzień „jutro” nigdy nie nadchodzi?  Ja sama w przeszłości zaczynałam coś ważnego, tylko po to aby za chwile odpuścić. Wiem, że to nie jest łatwe, ale każda dobra zmiana jest tego warta. Dlatego zacznij już dziś!

Przestań , przestań, przestań… Przestań planować, analizować i zwlekać! Zbyt wiele z nas spędza lata planując i nie robiąc nic konkretnego w kierunku upragnionych zmian w realnym życiu. Wiem że masz dużo na głowie, praca, dzieci, rodzina. Ja to wiem i łączę się z Tobą w tych bolączkach. Każdy cierpi na chroniczny brak czasu. Ale jeśli chcesz prawdziwej zmiany, to będziesz musiała ten czas znaleźć.

Lubisz pospać dłużej rano? Jeżeli masz jakieś marzenia do zrealizowania, to może warto nastawić budzik na 5:30 i zrobić coś co przybliży Cię do tego celu wtedy, kiedy inni jeszcze smacznie śpią? Wieczorem masz  tyle rzeczy do zrobienia, pranie sprzątanie prasowanie… Znam ten ból, ale nauczyłam się odpuszczać codzienne domowe obowiązki, bo pragnę niecodziennych zmian. Wiem, że Ty także chcesz się tego nauczyć, dlatego zacznij działać już dziś!

Każda zmiana wymaga czasu, ale ten czas i tak upłynie. Po co więc zwlekać?

Co chciałabyś zmienić? Jaki cel chciałabyś osiągnąć w najbliższym czasie? Może chcesz zacząć dbać o swoje zdrowie? Chcesz nauczyć się obcego języka, bo dzięki temu zdobędziesz lepszą pracę? Cokolwiek to jest nie pozwól, aby nadal tłukło się tylko w Twojej głowie i wpędzało w poczucie winy, bo jeszcze nic nie zrobiłaś w tym kierunku. A przecież tak bardzo chcesz zmian, prawda? Zanim przejdziemy do konkretnych kroków w kierunku efektywnych zmian, to powiem coś, co może Ci się nie spodobać.  Jesteś gotowa?

Albo masz takie życie o jakim marzysz, albo masz wymówki dlaczego tego nie masz!

Zabolało? Mam nadzieję, że tylko przez chwilę, bo moim celem nie jest wpędzanie Ciebie w dołek. Jednak w swoim życiu słyszałam zbyt wiele wymówek – tych wypowiadanych przez inne kobiety, ale także te w mojej głowie! Niestety prawda o wymówkach jest taka, że one niczego w Twoim życiu nie zmieniają, ale większość z nich brzmi przekonywająco.

Ok, przechodzimy do sedna bo przecież chodzi nam o pozytywne zmiany, nad którymi zaczniemy pracę już dziś! Poniżej przedstawię Ci sekwencję pięciu kroków do osiągnięcia pozytywnej zmiany i gwarantuję Ci, że jeśli przejdziesz przez ten schemat, przemyślisz go i wdrożysz w praktycznym działaniu, to Twoje życie się zmieni. Wiem, że to działa bo sama testowałam go na sobie wielokrotnie.

1. PYTANIE

Zanim zaczniesz cokolwiek robić zadaj sobie jedno kluczowe w tym procesie pytanie:

Czego chcesz w tym momencie a czego chcesz najbardziej?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta. Naturalną tendencją naszych zachowań jest unikanie wysiłku i dążenie do szybkiej przyjemności. Tutaj nagroda jest oddalona w czasie i na samym początku wymaga wysiłku. Zawsze kiedy poczujesz że chcesz się poddać zapytaj siebie po co to robisz? Czego chcesz w tym momencie a czego chcesz najbardziej w dłuższej perspektywie.

2. CZAS

Postanów sobie ile czasu tygodniowo możesz poświęcić na realizację zmiany i trzymaj się tego. Ustal konkretny plan działania, wyznacz datę realizacji i traktuj go priorytetowo – nie zmieniaj, nie odpuszczaj, nie kombinuj! Ustal czas realizacji tak, aby był motywujący i realistyczny. Czasem będziesz miała gorszy dzień i poczucie, że Twój wysiłek nie jest adekwatny do efektów działań. Nie poddawaj się jednak, bo każda zmiana wymaga czasu. Będziesz zmęczona i sfrustrowana gdy nic nie będzie szło zgodnie z Twoim planem. Każdy ma takie dni – ja również. Wtedy na chwilę odpuszczam, żeby odpocząć i nabrać dystansu. Nigdy jednak nie przestaję po to, żeby się ostatecznie poddać. Łapię oddech i wracam do działania.

3. ROZPRASZACZE

Zawsze gdy w Twojej głowie pojawi się rozpraszacz, to szybko wypowiedz jedno ważne zdanie:

„TO MI NIE POMAGA!”

Tylko tyli i aż tyle! Gdy pojawią się czarne myśli i pytania o sens Twoich działań, to szybko pomyśl po co to robisz i odpowiedz do swoich myśli: to mi nie pomaga! Pamiętaj, że najważniejszy jet efekt końcowy a głos w Twojej głowie chociaż chce Cię chronić, to nie pomaga. Zewnętrzne rozpraszacze takie jak zrzędzący ludzie, bezmyślne przeglądanie Facebooka czy oglądanie telewizji także nie jest mile widziane podczas Twojej pracy nad zmianą. Nie pozwól żeby rozpraszacze i czarne myśli utrudniały Ci zrobienie kolejnego kroku.

4. WYMÓWKI

Na Twojej drodze to upragnionej zmiany na pewno pojawią się przeszkody, które w mniejszym lub większym stopniu będą Ci próbowały utrudnić życie. Pojawią się sytuacje i ludzie, którzy będą lepiej wiedzieli co jest dla Ciebie dobre. Nie pozwól sobie jednak na stracenie z oczu powodu dla którego dokonujesz tym zmian. Ten proces nie jest łatwy, ale efekt zmian jest tego warty!

5. NAGRODA

Jeżeli wprowadzenie w życie zmian i osiągnięcie założonych przez Ciebie efektów zajmie Ci miesiąc, to nic nie stoi na przeszkodzie abyś po pierwszym tygodniu nagrodziła się za fakt że trzymasz się wyznaczonego planu działania. Jeżeli proces zmiany będzie trwał przez kolejne pół roku, to koniecznie po miesiącu doceń siebie ! Powinnaś być z siebie dumna! Kup sobie jakiś drobiazg, idź na masaż albo do kina! Zrób cokolwiek co pozwoli Ci na świętowanie własnych postępów. Każda nagroda po drodze do celu zmotywuje Cie dodatkowo aby nie zbaczać z raz obranego kursu.

Każda z Nas ma inną motywację i różne potrzeby. Podziel się Twoimi przemyśleniami? Jakie zmiany chciałabyś wprowadzić z swoim życiu? Czy jesteś gotowa aby zacząć odważne działania i co zrobisz już dziś, żeby przybliżyć się choć trochę do swoich celów?

Bardzo chciałabym usłyszeć o Twoich planach. Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się zmianami jakie chciałbyś wprowadzić w swoim życiu..

Zapraszam serdecznie i trzymam kciuki za Twoją zmianę.