Wstajesz wczesnym rankiem, kiedy cały dom jeszcze śpi. Po cichu zaparzasz kawę i rozkoszujesz się kilkoma minuta błogiej ciszy. Przed Tobą kolejny pracowity dzień, ale odsuwasz te myśli od siebie jeszcze na chwilę.

3,2,1…Zaczyna się! Patrzysz na zegarek i już wiesz, że musisz przyspieszyć. Wskakujesz pod prysznic, jednocześnie myśląc w co się dzisiaj ubrać i o czym powinnaś pamiętać, zanim wyjdziesz z domu.

Budzisz dzieci – one zapewne nie chcą wstawać. Czas ucieka, a Ty zaczynasz się denerwować. Nerwowa atmosfera udziela się wszystkim domownikom. Ogarnia Cię niemoc. Znowu to samo!

 

Jeżeli nie planujesz,

to przygotowujesz się na porażkę.

 

Benjamin Franklin

 

Odwozisz dzieci do przedszkola czy szkoły, po czym wpadasz „rzutem na taśmę” do pracy. Jeszcze nie zaczęłaś, a już jesteś zmęczona. Wiesz, że nie zdążysz wykonać wszystkich zadań tutaj, nie mówiąc już o obowiązkach domowych, czy dodatkowej godzinie tylko dla siebie.

Ten poranek mógł wyglądać zupełnie inaczej, gdybyś wcześniej usiadła i to zaplanowała. Oczywiście w życiu bardzo rzadko wszystko idzie zgodnie z planem, ale mogę Cię zapewnić, że dobry plan na codzienność ułatwia życie.

 

Jak więc zorganizować się lepiej?

 

Zacznijmy od rozprawienia się z mitem „multitasking”, który opisuje skupianie się na kilku czynnościach jednocześnie. Sekretem dobrej organizacji nie jest wykonywanie wielu rzeczy szybciej, ale skupienie się na najważniejszym zadaniu w określonym czasie.

 

100% koncentracji na najważniejszym zadaniu.

 

Brzmi prosto i mało skomplikowanie? Bo to jest bardzo prosta zasada, która pomaga lepiej się zorganizować i zaoszczędzić sporo czasu. Przyjęło się mówić o kobietach, że działają wielozadaniowo. Podobno badania psychologów wykazały, że mężczyźni są gorsi i wolniejsi w przełączaniu się pomiędzy wieloma zadaniami. Hmmm…. nie jestem pewna czy wynika to z różnic biologicznych, czy zwyczajnie z faktu, że kobiety wciąż jeszcze mają o wiele więcej obowiązków, niż mężczyźni? Jak myślicie?

Moim zdaniem wielozadaniowość nigdy nie wychodzi na dobre, bo wykonywanie kilku czynności na raz powoduje ich gorszą realizację. Poza tym pomyśl jak zmęczona jesteś jednocześnie próbując gotować obiad jedną ręką, trzymać telefon przy uchu drugą, a nogą bujać kołyskę z dzieckiem. Przecież to jest istny cyrk dla naszego mózgu!

 

Wielozadaniowość to najlepszy sposób

na nie wykonanie żadnego zadania porządnie.

 

Na początku może być Ci ciężko zdecydować jakie zadania są w ciągu dnia najważniejsze, jeżeli na liście Twoich codziennych obowiązków jest dużo do odhaczenia. Wszystko wydaje się istotne i trudno zdecydować co odpuścić. Problem polega jednak na tym, że myśląc o codziennej liście obowiązków odtwarzamy je w przypadkowej kolejności, jednocześnie nie nadając im rangi ważności. Przez dużą liczbę zadań do wykonania często robimy to, co jest dla nas najwygodniejsze, nie znajdując czasu na wykonanie tego, co jest najbardziej korzystne i najważniejsze dla Nas. Zwyczajnie brakuje czasu na wszystko. Często obserwuję kobiety, które nie potrafią znaleźć czasu aby zadbać o siebie, o swoje zdrowie, bo jest przecież tyle ważniejszych rzeczy do zrobienia w pierwszej kolejności.

Prawda jest jednak taka, że tylko kilka zadań do wykonania na co dzień będzie odpowiedzialna za Twoje najlepsze rezultaty.

Pewnie znasz regułę 80/20 , która mówi o 20 % czynności, które wpływają na 80% skuteczności. Dlatego staraj się wybierać 3 do 5 głównych rzeczy do wykonania w ciągu dnia, a gdy już przywitasz nowy dzień, to skupiaj się na obowiązkach jeden po drugim – nigdy kilkoma jednocześnie.

 

W zbudowaniu pełnej koncentracji na jednym zadaniu może pomóc Ci odpowiedź na trzy pytania:

 

  • Jak ważne jest to zadanie w osiągnięciu moich dzisiejszych celów?

 

  • Wykonanie którego zadania z listy ułatwiłoby mi dzisiejszy dzień najbardziej?

 

  • Co by się stało jeśli nie wykonałabym tego zadania?

 

Eliminacja rozpraszaczy.

Jak często zabieramy się do ważnego zadania, ale jeszcze tylko na kilka sekund sprawdzamy co się dzieje na Facebooku. Klikamy w kilka zabawnych filmików i odpowiadamy na wiadomości od znajomych w messengerze. jeszcze tylko jedno przekierowanie na interesujący wpis blogowy i kilka serduszek na Instagramie. W sumie z kilku minut robi się godzina, a ważne zadanie do wykonania czeka. Nie zrozum mnie źle – sama jestem użytkownikiem wielu aplikacji na telefonie, ale już dawno doszłam do wniosku, że bycie „w stałym kontakcie” nie prowadzi do niczego dobrego.

W dzisiejszym świecie ludzie kontaktują się ze sobą o każdej porze dnia i nocy. To nie znaczy że masz być dostępna i reagować na bieżąco na te komunikaty.

 

Namawiać do eliminacji tych internetowych rozpraszaczy na trzy sposoby:

 

  • Gdy skupiasz się na ważnym zadaniu przełącz telefon na tryb samolotowy i wyłącz wszystkie powiadomienia, alerty i dźwięki na Twoim komputerze.

 

  • Aby zyskać więcej czasu na co dzień przestań obserwować wszystkich znajomych i każdą grupę, do której należysz. To nie znaczy, że nie możesz odwiedzać tych profili, jednak nie będzie Cię rozpraszał natłok komunikatów, gdy otworzysz aplikację następnym razem. Jeżeli to dla Ciebie zbyt dużo, to postaraj się wybrać kilku znajomych i kilka grup, które publikują wartościowe dla Ciebie treści.

 

  • Ustal limit czasu jaki spędzasz z telefonem w dłoni i trzymaj się go! Możesz zacząć od uczciwej obserwacji tego, jak dużo czasu spędzasz przyklejona do smartphona.

 

Następnych razem zanim powiesz „nie mam czasu” przypomnij sobie ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na Facebook, Instagram , YouTube czy portale informacyjne w internecie?

 

Organizacja tygodnia na papierze.

 

Pewnie obiło Ci się o uszy powiedzenie, że cel niezapisany nie istnieje? Coś w tym jest, bo raz zapisane pozostaje widoczne i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Czy wiedziałaś, że przez nasz mózg przebiega około 60 tysięcy myśli każdego dnia? Jak więc lepiej odnaleźć się w tym gąszczu informacji, niż przelewając te najistotniejsze na papier?

Większość z nas na kalendarz na cały rok. Tworzymy także listy codziennych zadań. Chociaż sama w torebce mam kalendarz na bieżący rok a w pracy tworze codzienne checklisty, to jestem zwolenniczką planowania tygodniowego.

Nie jestem wtedy przytłoczona listą obowiązków w ciągu jednego dnia, ani szukaniem w kalendarzu strony z ważnym spotkaniem zaplanowanym za kilka tygodni. Na jednej kartce papieru zdecydowanie łatwiej się zorganizować. Widzę wtedy siedem dni podzielonych na pracę i dni wolne, dzięki czemu realnie mogę rozplanować zadania w ciągu całego tygodnia.

Dodatkowym plusem takiej organizacji jest fakt, że potrafię zmobilizować się aby znaleźć zawsze kilka godzin tylko dla siebie. Czasem jest to domowe SPA, innym razem poranne ćwiczenia czy wieczór z książką. Dzięki temu nie mam poczucia, że moje codzienne życie to tylko praca, spanie i obowiązki. Kto zadba o nas lepiej, niż my same?

 

Gdy mówisz „TAK” dla innych,

upewnij się,

że nie mówisz „NIE” dla siebie!

Paolo Coelho

 

Dlatego przygotowałam dla Ciebie kobiecy organizer, z którym nic nie umknie Twojej uwadze. Sama pracuję z taką organizacją zadań od dawna i jestem pewna, że u Ciebie również się sprawdzi. Wystarczy, ze poświęcisz 30 minut z niedzielnego popołudnia na organizację nadchodzącego tygodnia, a już wkrótce zauważysz duże zmiany! Masz moją 100% gwarancję. 

KOBIECY ORGANIZER możesz pobrać w każdej chwili TUTAJ.

Przede wszystkim opisanie całego tygodnia na jednej kartce papieru pomoże Ci strategicznie zaplanować codzienne obowiązki w pracy, w domu, a także czas wolny. Nie bez powodu planowanie sugeruję zacząć od niedzieli, bo jest to najspokojniejszy dzień w tygodniu.

Pamiętajcie kobiety, że w natłoku codziennego chaosu tylko spokój i dobra organizacja może Nas uratować!

 

Sesja wdzięczności.

Będę Cię prosić o zapisanie codziennie przynajmniej dwóch rzeczy, za które jesteś wdzięczna. To mogą być zwykłe i przyziemne sprawy, albo wielkie ideały. Twój wybór. Jednak dla mnie sesja wdzięczności jest sposobem na dostrzeżenie tych małych błogosławieństw, na które nie zwracam uwagi w obliczu codziennych wyzwań. Dzisiaj na przykład jestem tak bardzo wdzięczna za ciepłe mieszkanie i platformę CDA, bo mogę w komfortowych warunkach, pod kocykiem obejrzeć bajkę ze swoim synek. Czy to nie ważny powód do bycia wdzięcznym?

 

Czas dla Ciebie.

To bardzo ważne, aby zaplanować kilka momentów na rozpieszczenie siebie. Zbyt często słyszę jakie Matki Polki są zmęczone, zapracowane i niedoceniane. Chcesz żeby ktoś Cię docenił? Zaplanuj każdego tygodnia co zrobisz dla siebie! 

Mam nadzieję, że okaże się dla Ciebie pomocny nie tylko w lepszej organizacji, ale także w zadbaniu o swoje potrzeby każdego dnia!